ONART Yapı Sistemleri İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti. - Ürünler, teklifler, yenilikler

Raporlar/Metinler

MEMBRAN YAPILAR

5 ay önce

MEMBRAN YAPILAR

Gergili membran sistemler diğer adıyla asma-germe sistemler insanları biraraya getiren yapılardır bir anlamda. Böyle bir örtünün altındaysanız kendinizi doğanın olumsuz şartlarından korunmuş hissedersiniz ama dilerseniz de olumlu yanlarından faydalanırsınız. Bu yapıların standart formlardan uzak olmaları, onların algıda seçicilikle öne çıkmalarına neden olur. Çok çeşitli formlara imkan veren tasarımlarla yapılar ikon olma özelliği ve dinamizme sahiptir. Tüm bu avantajlarıyla birlikte bu yapılar uzun ömürlü olması öngörülerek mühendislik anlamında dizayn edilir.

Tekstil mimarisi, sadece nitelikli mühendislik yardımıyla uzun ömürlü yapıları tarif etmekle kalmaz, aynı zamanda estetik ve farklı bir ifade yaratarak bir çeşit heykelsi örtü oluşturmak anlamına gelir. ONART ekibi her yeni projede, en iyi çözüm önerileriyle beklentilerinizi gerçekleştirmeyi amaçlar.

Uzun yıllar tente sektöründeki tecrübeler, 1950’li yıllardandan itibaren Teksil Membran Yapılar’a ait teorilerin oluşmasında rol almıştır. Yeni mühendislik yaklaşımları ve bilgisayar destekli hesaplama yöntemleriyle, bu yapılar en ince ayrıntısına kadar taşıyıcılık anlamında incelenebilir durumdadır. Çeşitli simulasyonlarla yapının tasarımı, seçilen malzeme, bu malzemenin davranışları ve çevresel etkiler dikkate alınarak sınanır ve sonuçta dört mevsim stabilitesini koruyan bir yapı elde edilir. Tüm nokta detayları, o noktada oluşan reaksiyonlar ve salınımlar dikkate alınarak tasarlanır. Bu çalışmaların tamamı 3D olarak yapılmaktadır. Yük akışları forma bağlı olduğundan formdaki en ufak bir değişiklik yapının tamamını etkiler ve bu sebeple yapı yeniden hesaplanmalıdır.

PVC kaplı Polyester:

Tekstil mimarisinde kullanılan malzemeler çeşitlidir. Genellikle PVC kaplı polyester kullanılır. Bu malzemenin mükemmel dayanımının yanı sıra, ışık geçirgenliği, alev yürütmezliği, uzun ömrü ve kolay imalat, montaj ve demontaj özelliği tercih edilmesinin ana sebepleridir. Tüm bu özelliklerine malzemenin mesh olarak üretilmesi sıcak iklimlerde avantaj sağlamaktadır. Tasarımı etkileyen bir diğer parametre olarak ve minmum siparişler de dikkate alınarak, çok çeşitli renk seçeneği mevcuttur. Malzeme kimyasallarla mikro organizmalara karşı direnç kazanmıştır. Polyester dokuma, kapilariteye karşı korunmaktadır. PVC kaplı polyester malzemenin yüzey lakları son teknoloji ürünü laklarla kaplanarak özel temizlik gereksinimini minimuma indirmektedir. Malzemenin tasarım ömrü 15 yıl olarak öngörülmektedir.

PTFE kaplı Cam:

Daha uzun ömür, daha az defleksiyon ve daha yüksek yangın dayanımı gerektiren özel yapılarda PTFE (Poly Tetra Fluoro Etilen) kaplı cam elyafı malzemesini önerebiliriz. PVC kaplı polyester malzemesine göre daha farklı bir nitelikte (hotbar) kaynaklanabilen bu malzemenin imalatının her aşamasında; içindeki cam dokumanın hassasiyetinden dolayı, çok dikkatli davranmak gerekir. Malzemenin özellikle sevkiyatında katlama sistemini ve sahada montaj senaryosunu özenle oluşturmak gerekir. Malzeme, doğal ortamda diğer elementlerle reaksiyona girmeyen, mikro organizmalara ve neme dayanıklıdır. Malzemenin tasarım ömrü 30 yıldır.

Silikon kaplı Cam:

Silikon malzemesinin şeffaflığının yüksek olması bu malzemenin sahip olduğu bir avantajdır. Dokumada kullanılan camın çekme mukavemeti ve daha az defleksiyon göstermesi sebebiyle küçük ve orta ölçekli projelerde tercih edilebilir. Malzemenin yüzey kaplamasının silikon olması kir tutma özelliğini de beraberinde getirmektedir. Silikon kaplamanın dayanımının cama göre çok farklı olması, PTFE kaplı cam malzemesinde bulunan, dokuma uyumunu engellemektedir. Bu sebeple imalat, sevkiyat ve montaj aşamalarında cam dokumanın zarar görmemesi için PTFE kaplı cam malzemeye göre daha dikkatli olmak gerekmektedir. Malzemenin tasarım ömrü 30 yıldır.

PTFE (Gore Tenara):

PTFE (Poly Tetra Fluoro Etilen) iplikçiklerinin dokunmasıyla elde edilen membran kırılma yönünden daha avantajlıdır. Bu membran uzun ömür gerektiren ve açılır kapanır sistem kullanılan tasarımlar için uygun bir malzemedir. Malzemenin bir diğer özelliği malzemenin doğal matlığının ışık geçirmede iyi bir estetik sağlamasıdır. Bu sebeple PTFE aynı zamanda iç mekan aydınlatmasında güzel uygulamalara imkan vermektedir.

http://www.onart.com.tr/urunler/membran-yapilar/

ETFE STRÜKTÜRLER

5 ay önce

ETFE Sistemlerin uygulamasında dikkat edilecek konular oldukça çeşitlidir. Yapı elemanı olarak kullanılan sistemlerin strüktürel taleplerinin belirlenmesi gerekir. Bu sisteme sadece zati ağırlık dikkate alarak yaklaşılmamalı, sistemin iç basınç ve/veya germe kuvvetlerinin ana taşıyıcı sistemdeki reaksiyonları dikkate alınmalıdır. Taşıyıcı sistem belirlenirken, her türlü olumsuzluğun dikkate alınacağı tecrübeli bir mühendislik yaklaşımı gerekmektedir. ONART bu sürecin her aşamasında tüm ekibiyle projeleri titizlikle ele almaktadır.

MALZEME olarak ETFE:

ETFE (Etilen Tera Fluoro Etilen) ince bir film/folyo olarak üretilmektedir. Malzeme, 100mikron ila 250/300mikron kalınlık arası şeffaf (%96)olarak, ya da renkli üretimi yapılmaktadır. Güneş kontrolü gereksinimi olan projelerde şeffaf olam malzemenin yüzeyinde bir ilave işlem yapılarak malzemeye baskılanabilir olma özelliği katılmaktadır. Standart baskı desenleri (yaklaşık %50, gümüş gir puanlama) olduğu gibi arzu edilirse özel desenler de sipariş edilebilir.

UYGULAMA SİSTEMLERİ:

ETFE Malzemesi kullanılarak üretilecek sistemler iki ayrı kategoride değerlendirilebilir.

* Tek katmanlı uygulamalar Mekanik germe uygulanmalıdır.

* Çok katmanlı (2-5) uygulama Pnömatik germe uygulanmalıdır.

http://www.onart.com.tr/urunler/etfe-sistemler/